Bányai Lovasiskola és Sport Egyesület
A Főtér április 6.-i műsorában egy rövid kis bemutatót láthatnak a bekecsi Bányai Lovasiskoláról a következő linkre kattintva (a teljes műsor 15:50 percétől és a műsoridő legvégén)
http://www.mtv.hu/videotar/?id=20993
A Bányai Lovasiskola és Sport Egyesület 1996. júniusában alakult. Az egyesület nagyon nehéz körülmények között jött létre. Néhány lótulajdonos, illetve néhány lószerető gyermek szülei segítségével alakult meg. Fejlesztéseink folyamatosak voltak. Pénzünk semmi nem volt, viszont ötletgazdag tervekkel rendelkeztünk. Ebben az időszakban volt az, amikor az állam semmiféle olyan jellegű pályázatot nem írt ki a vállalkozók számára, amely a lovashagyományaink megőrzésével, felelevenítésével foglalkozott, illetve segítette volna elő.
Először is Bányai Béla tiszteletére és a ma már közel 30 éve folyamatosan folyó lovashagyományok megőrzésével foglalkozó makacs küzdelmére való tekintettel, az akkori alapítók egyhangúan szavazták meg azt, hogy az Egyesület nevében az ő családi neve szerepeljen, mely ellen ő a mai napig is ellenkezik, mivel sokan azonosítják vele a Sport Egyesületet.
Nezéz kezdet után egyre nehezebb folytatás következett. Sajnos elfelejtkeznek a tisztességről. Az egyesület igaz nehezen, de most már egyre stabilabb lábakon áll, és megállja a helyét a "piacon". Büszkén mondhatom, hogy 25-km-es körzetben egyetlen olyan egyesület vagyunk, aki szabályszerűen, bejelentve működik. Oktatásunk és nyugodt lovaink híre több száz kilométerre eljutott. A legtávolabbról érkező táborosaink Budapestről keresnek fel bennünket, akik az éven is ismételten edzőtáboroznak nálunk.
Büszkék vagyunk arra, hogy mi is egy kis morzsát lerakhatunk országunk sportolóinak nevelésének asztalára. A gyermekek nem csak lovagolni tanulnak meg, hanem együtt dolgozunk az egyesület székhelyén, lovastanyáján. Együtt dolgozunk az ott élő állatok körül, etetjük, takarítjuk, takarmányt gyűjtünk nekik és mikor milyen éppen aktuális munka folyik a tanyán, ahhoz csatlakozva folynak bele a gyermekek a sok figyelmet követelő állattartási munkálatokba. Megtanulják, hogy nem csak egy-két nap kell gondoskodniuk az állatokról, hanem ez egy komoly, teljes embert igénylő vállalás.
Az egyesület nem csak a lovaglás oktatást tartja fontosnak, hanem a lovashagyományok őrzését is. Szolgáltatásaink közé tartozik a huszárbemutató, csikós bemutató, és az ősmagyar bemutató. Felléptünk már a környék szinte összes településein, pl. Szikszón, Encsen, Sátoraljaújhelyben, Sárospatakon, Körömben, Miskolcon, Arnóton, Muhiban, stb... Büszkélkedhetünk azzal is, hogy a Diósgyőri Várjátékokon is részt vehettünk.
Elmondhatom, hogy egy összeszokott csapat áll a háttérben.
Reméljük egyre többen keresnek fel bennünket és követőink lesznek hagyományaink ápolásában!
|